News


    11.12.2008 -FogScreen-sumunäyttö osana laulajatähti Leona Lewisin esitystä X Factor -ohjelmassa

    Helsinki 11.12.2008 - Suomalainen innovaatioteknologiayritys FogScreen Oy on näyttävästi mukana suurissa kansainvälisissä tv-tuotannoissa. FogScreen oli osana suosittua brittiläistä The X Factor -ohjelmaa, jossa kilpailun vuonna 2006 voittanut ja listamenestystä sittemmin kerännyt Leona Lewis esiintyi FogScreen-sumuverho taustallaan.

    The X Factor on brittiläinen musiikkilahjakkuuksien etsintäohjelma. Formaatiltaan ohjelma on vastaavanlainen kuin Suomessakin parhaillaan pyörivä Idols. Kilpailun voittaja palkitaan levytyssopimuksella ja ohjelman myötä hän saa myös valtavasti julkisuutta. Kilpailun tuomaristossa istuvat tällä hetkellä Simon Cowell, Dannii Minogue, Sharon Osbourne ja Louis Walsh.

    Leona Lewis voitti X Factor –kilpailun vuonna 2006 ja hänet muistetaan ”ilkeänä tuomarina” tunnetun Simon Cowellin suosikkina. Listamenestystä voittonsa jälkeen maailmanlaajuisesti kerännyt Lewis on menestynein artisti, jonka ura on käynnistynyt television kykyjenetsintäohjelmasta.

    Lisätietoja antaa:

    Mika Koivula, toimitusjohtaja, FogScreen Oy, mika.koivula@fogscreen.com, tel. +358 50 3888 700

    FogScreen  Oy:

    FogScreen Oy on vuonna 2003 perustettu innovaatioteknologiayritys. Yrityksellä on toimipisteet Helsingissä, Tampereella ja San Franciscossa. Yritys ja sen tuote, FogScreen® sumunäyttö on palkittu mm. InnoSuomi (2003)- European IST Prize (2005)- Bottom Line Design Awards (2007)- ja Club World Awards (2007) –palkinnoin. Hilljattain FogScreen –sumunäyttö valittiin Valituissa Paloissa maailman 33:n suuren innovation joukkoon. Yrityksen liikevaihto on voimakkaassa kasvussa ja tuotteet valmistetaan pääosin vientiin.

  • Show all news